تفرجگاه پارک جنگلی کشپل چمستان

به نام خدا

امروزه بسیاری از کارشناسان، به اهمیت صنعت توریسم به منزله یکی از ارکان توسعه و همچنین جذب درآمد آگاهی داشته و اقدامات زیادی نیز در این زمینه صورت گرفته است، اما آنچه که دراین میان باید  به آن توجه شود اعتبارعمرانی مورد نیاز میباشد.

 هنگامی که بحث از توریسم و جهانگردی می شود ناگهان ذهن ها همه به سوی چند استان مهم ایران معطوف می شود؛ از جمله: اصفهان، فارس ، همدان و... در حالی که مازندران با داشتن طراوت و جاذبه های توریستی فراوان، با کمی توجه به اعتبارات درفراهم آوردن امکانات توریستی و انجام تبلیغات کافی می تواند به مرکز توریستی کشورتبدیل شود. چرا که  صنعت توریسم به منزله یکی از ارکان توسعه و همچنین جذب درآمد میباشد.

استان مازندران دارای امتیازات و جاذبه های ویژه ای چون داشتن جنگل های انبوه، پارک های جنگلی، سواحل زیبا ، هزاران رود کوچک و بزرگ و ... میباشد که می تواند در جذب و جلب توریست در سطح ملی و جهانی بهره مند باشد که در واقع می توان از آن به نفع رونق اقتصادی منطقه و حتی کشور سود جست. بنابراین لازم است برای چنین پیشرفتی برنامه ریزی های اصولی و بنیادین و درازمدت و پایدار در جهت پیشبرد اهداف توسعه جهانگردی استان مدنظر باشد.

کشور ما که جزء کشورهای در حال رشد می باشد ، پدیده صنعتی شدن ، آلودگی هوا در شهرها آلودگی صوتی و سایر آلاینده های محیط زیست ، نیاز مردم به طبیعت و استفاده از موهبتهای آن و فرار از زندگی ماشینی و پناه بردن به مراکز تفرجی طبیعی خارج از شهرها ، روز به روز بیشتر احساس می گردد .

بنا بر این یکی از این طرح ها استفاده مناسب از پارک های جنگلی موجود در مازندران و استفاده بهینه از آن  می باشد.

پارک های جنگلی به یکی از کانون های عمده ، جهت گذران اوقات فراغت انسان شهرنشین و تکمیل کننده شرایط زیست کنونی تبدیل شده است .

گاهی در ایام تعطیل، هجوم مسافران برای بهره‌برداری از طبیعت ،چنان بیش از اندازه است که به واقع به همان اندازه نیز مخرب است،و سالانه توریست زیادی را از دست می دهد که در صورت حل مشکل ، گردشگران فراوانی  را به مازندران خواهد کشاند.

 

چمستان بامواهب خدا دادی و شرایط ویژه طبیعی ، همراه با دامنه های کوهستانی ، دارای آثار و ابنیه های مذهبی و تاریخی فراوانی میباشد.

طبیعتی توام با جنگل ، مشرف به  دریای خزر و روستاهای زیبا با چشم اندازهای طبیعی از جمله مناطق توریستی به شمار آید.

 در شهر چمستان تفرجگاه جنگلی کشپل بین طولهای جغرافیایی   20 ، 5 ، 52 و 15 ، 6 ، 52 و عرضهای جغرافیایی  32 ، 28 ، 36 و 40 ، 28 ، 36 واقع شده که درمسیر ییلاقی لاویج ودر حد فاصل ۲ کیلومتری از شهر با موقعیت جغرافیایی ، از شمال به شهرچمستان و از جنوب به ارتفاعات آب گرم لاویج وشرق به جنگلهای شهر چمستان و از غرب به لاویج رود و جنگلهای واتا شان ( شهر گمشده واتاشان نیز در همین منطقه میباشد) واقع شده‌است . این عرصه  بمساحت 7/21 هکتاراز نظر پوشش نیز دارای شش تیپ جنگلی توسکا- لرک وتوسکا- توسکا و بلوط- افرا، بلوط - ممرز - انجیلی و ممرز و گونه های درختی و درختچه از قبیل توسکا قشلاقی خرمندی -  انجیر- لیلکی -  ازگیل -  نمدارو...   میباشد که این محدوه بعنوان تفرجگاه مورد استفاده واقع می‌گردد(و همچنین بخاطر وجود سنگ آهن در رودخانه این مسیر در گذشته دارای کوره‌های ساچمه سازی بوده‌ که هنوز هم بقایای آن موجود می‌باشد) و وجود چشمه‌ها، زیبایی این امکان را دو چندان نموده که از طرف شهرداری چمستان تاسیسات وتسهیلاتی از قبیل رستوران - قهوه خانه سنتی، راه پلکانی برای پیاده روی و دسترسی به عرصه های در ارتفاء ، تاسیسات روشنایی ، سکو برای استقرار چادر ، نمازخانه  ، تلفن عمومی چشمه آب معدنی، آلاچیق، حصارنرده‌ای، فروشگاه مواد غذایی ،کته کبابی، پارک بازی برای کودکان ، زمین بازی فوتبال و والیبال، سرویس بهداشتی و ... صورت گرفته که در طی موافقت اداره کل منابع طبیعی استان مازندران و سازمان جنگلها  ، اجرای طرح مدیریت بهره وری به شهرداری چمستان واگذار که شهرداری چمستان اقدام به تهیه طرح هادی و پس از آن اخیرا اقدامات لازم جهت موافقت نامه منطقه نمونه گردشگری شده‌است و در این راستا شهرداری اقدام به تهیه طرح جامع گردشگری نمود که  منابع مالی این طرح نیز از طریق منابع داخلی  شهرداری چمستان تامین میشود.

در این طرحها قرار بر این است تا امکانات رفاهی و تفرجی در محیط پارک جنگلی کشپل  برای گردشگران فراهم گردد و پارک به عنوان یکی از مناطق ویژه تفرجی که سالانه جاذب هزاران گردشگر است ایفای نقش نمایدکه سالیانه نیز میلیونها تومان برای نگهداری و استهلاک این پارک  هزینه می گردد و با تعداد  69120 نفر گردشگر برای ایام تعطیلات نوروز 90 که آمار آن  به مراجع مربوطه  اعلام شد باید پی برد تا  زمانی که  محل اقامت و سرویس‌های بهداشتی و ... کافی در پارک جنگلی کشپل  ارائه ننمائیم، نمیتوانیم از گردشگر انبوهی که در روزهای تعطیل شاهدش هستیم، به‌طور مناسب استقبال و  بهره‌برداری نمائیم. وباعنایت به اینکه شهرداری عهده دار میزبانی گردشگران این منطقه در طول چهارفصل میباشد و دراین ارتباط شهرداری از منابع درآمد وعوارض محلی مبادرت به ارائه خدمات و سرویس دهی مینماید بدهی است که این موضوع موجبات کاهش سرانه عمرانی و افزایش سرانه جاری و خدماتی را به همراه داشته که با ادامه این روند وعدم تخصیص اعتبار لازم و مناسب شاهد تشدید خسارات در اجرای پروژه های عمرانی خواهیم بود  ما همیشه رونق گردشگری را براساس تعداد گردشگران محاسبه می‌کنیم ولی هرگز از زیان‌های مادی  کسانی که از محصول سفر استفاده می‌کنند ، صحبتی به میان نمی‌آوریم .کافی است تخریب‌های مادی  حاصل از سفر  در مقاصد گردشگری در زمانی که تعطیلات چند روزه‌ را در کشور شاهد هستیم، در این پارک جنگلی طبق آمار مورد بررسی قرار دهیم تا متوجه شویم که با این  تعداد حضور گردشگران ، چگونه در دراز مدت باعث افت خدمات در این پارک جنگلی و خسران به خدمات عمرانی شهر می‌شود و چگونه قبل از اینکه از فواید گردشگری بهره ببریم شاهد افول و صدمات ناشی از آن خواهیم شد. لذا در راستای سیاست های دائمی نمودن جریان سفر وبمنظور ایجاد زیرساخت ها و بسترهای گردشگری در شهر  باید اقدام به جذب اعتبارات لازم توسط سازمانهای مرتبط صورت پذیرد.

در مجموع مشکلات  این پارک را  به واسطه کمبود اعتبارات عمرانی می توان در موارد زیر خلاصه  کرد:

کمبود تجهیزات و تسهیلات و ضعف امکانات و تبلیغات در زمینه فرهنگ توریسم و کمبود اطلاع رسانی

و در خاتمه اینکه، گردشگران به امید گذران روزهایی خوش ، به مقصدی روانه می‌شوند که نهایتا آنچه با آن برخورد می‌کنند شلوغی غیرقابل انتظار است که   نه تنها آنها را از این سفر به آرامشی نمی‌رساند بلکه سرخورده به مبدا برمی‌گردند.

پس باید با" تخصیص اعتبار لازم "این مشکلات را مرتفع نمود وآن انتظار آرامش را برای گردشگر و توریست بجا آورد.

 

/ 1 نظر / 307 بازدید
رابی

خیلی جالب بود